so-nia.cz

BlogObdivuhodný příběh

Obdivuhodný příběh

Sonia Hlaváčková: chci, aby se ženy cítily jedinečné a nádherné

Z

a značkou SO.niaJeweln Jewels stojí obdivuhodný příběh. Česká návrhářka Sonia Hlaváčková se s vámi v tomto rozhovoru podělí o příběh vzniku své značky a to, co mu předcházelo.

Sonia Hlaváčková, česká návrhářka oděvů a šperků a majitelka značky SO.nia Jewels, se posledních devatenáct let zabývala především navrhováním svatebních šatů, modelů pro zvláštní příležitosti a luxusních plavek. Její modely jsou vyhlášeny po celém světě. Zákaznice si její práci naprosto zamilovaly, avšak toužily po něčem, co mohou nosit každý den, a ne pouze při výjimečných příležitostech. Soniu tak napadlo vytvořit šperky, které budou stejně oslnivé jako šaty, ale zároveň se budou hodit vždy a kamkoliv, a budou cenově dostupnější. Ale nepředbíhejme…

SO.nia dress
SO.nia Jewels wedding dress by Sonia
Svatební šaty od módní návrhářky Soni Hlaváčkové
Sonio, můžete potencionálním zákaznicím více přiblížit, jakým způsobem jste začala s navrhováním módy, než jste se dostala tam, kde jste nyní?

Otevřela jsem si obchod s Italskou módou v Praze, na Národní třídě. Občas jsem v obchodě prodávala mnou navržené oblečení, o které byl mezi zákaznicemi velký zájem, a tak jsem se navrhování začala věnovat více. Začínala jsem s obyčejnými šaty za pár stovek, postupně jsem se vypracovala až na šaty za 150 000 Kč.

Čím se vaše šaty lišily od ostatních?

Používala jsem jen ty nejkvalitnější materiály, kupříkladu ručně vyšívané krajky z Portugalska a Itálie, hedvábí. Šaty jsem potom osázela kameny a luxusními krystaly. Zákaznice se za mnou začaly sjížděly z celého světa, například z USA, Itálie, Anglie, Francie a Austrálie.

Takové detaily musely zabrat poměrně dost času.

To ano. Jedny šaty se šily 2 až 3 měsíce. Pokud si nevěsta u mě chtěla nechat ušít šaty, kvůli velkému zájmu bylo nutné si moji práci zamluvit rok dopředu. Souběžně jsem potom šila 5 až 7 šatů.

Kvůli velkému zájmu bylo nutné si moji práci zamluvit rok dopředu

Sonia Hlavackova
Sonia

Výše jsem již trochu nastínila, co vás přivedlo k navrhování šperků. Souviselo s Vaším rozhodnutím navrhovat šperky a vytvořit značku SO.nia® BareSkin Jewels ještě něco dalšího?

První impulz skutečně přišel od zákaznic. Mrzelo je, že si u mě nechají ušít šaty a potom je na sebe oblečou jen jednou. Následně si je mohly leda tak vystavit. Dožadovaly se něčeho, co budou moci nosit každý den, na jakoukoliv příležitost. K naprostému odhodlání začít navrhovat šperky mě ale dovedla jedna konkrétní zákaznice.

 

Její svatební šaty měly jeden rukáv dlouhý, a tak se dožadovala šperku, který dozdobí její, látkou nezakrytou ruku. V mé mysli se zrodila myšlenka na zdobný šperk. K mému rozhodnutí také přispěl fakt, že co se šatů týkalo, nemohla jsem již růst nikam výš. Jediná cesta byla do zahraničí, ale to pro mě nepřipadalo v úvahu z jiných důvodů.

Vaše šperky jsou nadčasově. Co Vás napadlo jako první, když jste se rozhodla pro jejich navrhování?

Rozhodně jsem věděla, že chci vytvořit něco jiného, něco modernějšího a trendy, aby se to dalo opakovaně využít. Chtěla jsem navrhnout umění, které si ženy mohou dovolit nosit, zároveň které bude finančně dostupné pro každého a přitom luxusní, vyrobené z těch nejlepších a nejkvalitnějších materiálů. Pro mě samotnou bylo zajímavé sledovat ten přerod z úžasných šatů na unikátní šperky.

„Dávám si opravdu záležet na zdravotní nezávadnosti, kvalitě materiálu a technologii.“

Jak dlouho trvalo, než jste vůbec začala šperky opravdu vyrábět? předpokládám, že promýšlení toho, jak budou šperky vypadat a z čeho budou vyrobeny také zabralo nějaký čas.

Předpokládáte správně (smích). Tři roky jsem sháněla informace, jak to vlastně celé uskutečnit a jaká povolení potřebuji. Rok potom trvalo, než jsem zjistila, jak by to vše mělo vypadat a z jakého materiálu by šperky mohly být vyrobeny. Dalo to dost práce. Bylo nutné vymyslet, jakým způsobem šperk přilepit na kůži, aby držel a aby se po sejmutí na kůži opět mohl nalepit. Snažila jsem se najít vhodnou lepivou bázi, která by dobře přilnula ke kůži, což se mně nakonec podařilo.

Uvádíte lepivou bázi. Je to bezpečné?

Naprosto. Lepivá báze, kterou používám na šperky je hypoalergenní, tedy je vhodná i pro alergičky. Důkazem zdravotní nezávadnosti je i výzkum zdravotního ústavu, který zkoumá 60 žen na alergii. Uvádí se, že z 60 žen testovaných na alergii u běžných kosmetických přípravků trpí reakcí 8-10 žen, což je poměrně vysoké číslo, na moji lepivou bázi alergií netrpí ani jedna žena. Během módních veletrhů navíc ženám dokazuji naprostou bezpečnost materiálu i této báze testem na jejich kůži na ruce.

To je velice zajímavé. Vaše šperky jsou tedy vyráběny tak, aby splňovaly i náročné požadavky.

Ano. Dávám si opravdu záležet nejen na zdravotní nezávadnosti, ale i kvalitě materiálu a vůbec technologii, kterou jsou nalepovací šperky vyráběny. Spodní stranu krystalů tvoří simili, což je tenká vrstva s ochranným lakem, která vytváří zrcadlový efekt a zvyšuje tak lesk a třpyt krystalů. Snažím se sladit technické parametry, přizpůsobivost pokožce a celkový vzhled šperků.

Podařilo se vám někdy při výrobě takzvaně šlápnout vedle? Ať již s materiálem nebo ornamentem jako takovým?

Za sebe mohu říci, že všechny ornamenty se zákaznicím líbí. Zpočátku jsem se ale domnívala, že zlatá barva bude žádanější. Co se prodejů týká, tak drtivou úspěšnost má stříbrná barva, ta činí celých 60 %, následuje černá s 35 % a potom zlatá se zbylými 5 %.

Překvapilo Vás během Vaší práce ještě něco dalšího?

Svým způsobem ano. Myslela jsem si, že nalepovací šperky SO.nia Jewels si budou kupovat především mladší zákaznice ve věku 19-27. Kupují si je ale spíše ženy ve věku 30-40 let.

Sonia Hlavackova světlemodré šaty SO.nia Jewels
Bleděmodré šaty zdobené krystaly

„Řím a ztvárňuje moji oblibu v antickém umění, renesanci a klasicismu.“

Rome

Vaše logo je zajímavé a atypické. Skládá se z několika symbolů. Podělíte se s námi o jeho význam?

Ráda. Celý ornament jako takový se jmenuje Řím a ztvárňuje moji oblibu v antickém umění, renesanci a klasicismu. Je pro mě symbolem umění. Kruh uprostřed představuje planetu Zemi, vesmír, magično. Centralizace je znakem řádu a základních hodnot. Hole se špičkami vedoucí na sever, jih, východ a západ představují mého syna, tedy mužský symbol. Vlnky nebo také eSka okolo kruhu představují mě, Soniu. Korunky nad vlnkami poté jablka z korunovačních klenotů, které značí hodnoty, sílu a cíle.

Musím říci, že to je opravdu důmyslné a impozantní. Celá Vaše značka se nese v tomto duchu...

Snažím se o to. Charakterizuji ji jako moderní, dostupnou a zajímavou.

Vaše šperky jsou netradiční. Prosím, podělte se s námi o to, co vás při jejich výrobě ovlivnilo.

Kromě historie a módy jako takové to do jisté míry byli zahraniční návrháři a fashion weeky. Potom také cestování, lidé, kultura, život jako takový. Právě z něj plyne nápaditost. Nemám problém s kreativitou. Nepracuji jako ostatní návrháři, kteří připraví skicy stovky modelů a následně z nich skutečně ušijí jen zlomek. Přijde mi líto takto mrhat časem a svojí prací. Já jich připravím maximálně 40 a mám problém z nich byť jen 10 vyřadit.

Funguje to stejným způsobem i se zákaznicemi?

Mám stálou klientelu a vzhledem k tomu, že některé ze zákaznic znám již 18 let, vím přesně, co chtějí, co mám kam umístit, které přednosti mám vyzdvihnout. To potom oběma stranám šetří práci a čas. Navíc já nevidím jen jednotlivý šperk, ale vizualizuji si celý outfit. Mohu říci, že si přímo libuji v kombinaci tenisek, džínsů a drobného šperku (smích). Tento kontrast je úžasný.

„Muže blyštivé kamínky přitahují. Nemohou z nich spustit oči a když je šikovně umístíte...“

Vaše šperky se hodí tedy jak k sportovnějšímu, tak k elegantnímu outfitu...

Mé šperky se hodí snad ke každému outfitu. Záleží jen na vhodné kombinaci ornamentu s outfitem. Můžete je nosit každý den, stejně jako klasické řetízky a náramky. Můžete působit decentněji, nebo výrazněji. V každém případě muže blyštivé kamínky přitahují (smích).

Amalfi & Květina
Opravdu? A nosíte i Vy sama své nalepovací šperky?

Ano, nemohou z nich spustit oči a když je šikovně umístíte… (smích). Já své šperky nosím, vždy a všude. Vzor volím podle outfitu, nálady a barvy laku na mých nehtech (smích). V zimě šperky obyčejně nosím na hřbetu ruky. Pro každodenní nošení jsem si oblíbila Květ života, Peříčka, Romance, Motýlka, Vážku, Kolibříka, Havajskou květinu, Lotos či Lapač snů a potom také renesanční ornamenty. Když nosím rolák, tak si šperky aplikuji do vlasů. V létě je potom nosím v dekoltu, na zádech a na nohách.

Nalepovací šperky SO.nia Jewels mají podtrhnout krásu ženy a pomoci jí být každý den jedinečná. Co byste k nošení vašich šperků doporučila všem ženám?

Užijte si to. Mějte radost ze sebe a z nošení šperku. Pokud máte špatnou náladu, podívejte se na svůj šperk a uvědomte si svoji i jeho krásu. Budete se cítit lépe.

Některé zákaznice uvádí, že nalepovací šperk Květ života jim dodává energii a funguje jako ochranný talisman. Nezapomeňte si udělat radost a koupit si takový ochranný talisman i pro sebe.

Květ života dodává energii a funguje jako ochranný talisman

Objevte ten pravý šperk ještě dnes

Stříbrný, zlatý nebo černý? Jaký si vyberete?

Napsat komentář

Doprava ZDARMA při nákupu nad 1.000 Kč

X